rodina

logo3

Niekedy stačí tak málo, aby veľké veci fungovali.
Aj vďaka vášmu dobrovoľnému príspevku na činnosť Slovenského Červeného kríža dokážeme pomáhať ľuďom, ktorí to naozaj potrebujú. Ďakujeme.

 

Účet pomoci SČK

SK65 0200 0000 0000 0066 5555
VS: 052015


Druhý septembrový víkend sa naše bratislavské družstvo zdravotníkov Slovenského Červeného kríža zúčastnilo vynikajúcej akcie s názvom „Zásahy v Pelhřimově", zameranej na zlepšenie si praktických zručností a teoretických vedomostí pri poskytovaní prvej pomoci. Túto akciu organizovala Mládež Českého Červeného kríža v obci Hříběcí neďaleko Pelhřimova už po tretíkrát. Účastníci sa rozdelia do troch skupín a celý víkend prebiehajú v interiéroch a exteriéroch ubytovacieho zariadenia domova mládeže situácie s realistickým znázornením poranení. Keďže sa tieto skupiny striedajú v ošetrovaní, figurovaní a rozhodovaní, vyskúšate si tak všetko. Sobotňajší podvečer bol aj tento rok zameraný na nehodu s hromadným postihnutím osôb a veru, zapotili sme sa poriadne. Okrem základnej prvej pomoci sme si natrénovali aj použitie krčnej dlahy – tzv. „šancáku" a chrbticovej dosky – inak povedané backboardu. V nedeľu poobede sme sa s našimi českými priateľmi rozlúčili a vydali sa na cestu domov – smer Bratislava. To sme ešte netušili, že to nie je všetko, čo zažijeme.

Cestou po diaľnici D2 a pohľade na tabuľu s názvom križovatky Malacky som rozmýšľal, že ktovie, čo asi robí posádka rýchlej lekárskej pomoci, ktorá je v Malackách. Po chvíľke jazdy sme zbadali pred nami brzdiace autá a na pravej krajnici pri zvodidlách prevrátené auto na boku a asi tri odstavené autá, ktoré, v snahe pomôcť, zastavili. V tom momente nám bolo jasné, čo nás čaká. Zapol som maják, štyri smerovky a zastavil na krajnici. Moji kolegovia si obliekli červenokrížske mikiny a vesty, nasadili rukavice, zobrali lekárničky a šancáky. Ja som rozostavil dopravné kužele, ktoré mám stále v aute a šli sme k postihnutým. Pre všetkých bolo prekvapením, keď sa tam ihneď po nehode objavilo päť zdravotníkov. V havarovanom aute bola ešte staršia žena, ktorej sme nasadili šancák a vyslobodili z auta, pretože hrozilo, že sa prevráti na strechu. Preto sme ho počas evakuácie spoločne s ďalšími vodičmi istili proti prevráteniu. V aute cestovali tri dospelé osoby a dve deti, jedno z nich malo len tri mesiace. Všetkých sme vyšetrili, ošetrili krvácajúce rany, posadili na deku a zakryli izotermickými fóliami. Naše dievčatá si zobrali na starosti deti. Pozapisovali sme aj základné údaje o zraneniach.

Postupne začali prichádzať policajti, hasiči a prišla aj mnou spomínaná posádka Rýchlej lekárskej pomoci z Malaciek. Po ich príchode sme ešte asistovali lekárom a záchranárom. Správa ciest medzitým uzatvorila jeden jazdný pruh a prišla ďalšia ambulancia. Policajti, hasiči a záchranári nám poďakovali za dobre urobenú prácu. Pobalili sme materiál, lekárničky, vydezinfikovali znečistený šancák a deky a pokračovali domov. V aute bola potom celý čas taká zvláštna atmosféra. Vedeli sme, že takáto vážna nehoda sa mohla skončiť aj oveľa horšie. Dobre sme to tam urobili priatelia moji, vravel som všetkým v aute. V duchu som si premietal výučbové materiály pána doktora Dobiáša a prehrával jeho slová - dobre nás to naučil. Tiež sme si predstavovali tréningový víkend s našimi českými priateľmi – dobre sme to s nimi natrénovali. Veľká vďaka patrí ešte všetkým vodičom, čo mali snahu pomôcť. Vo večernom spravodajstve na jednej televíznej stanici o tom bola aj reportáž – hasiči tam pochválili našu prácu.

Ďakujeme! Vedieť poskytnúť prvú pomoc sa oplatí!
Martin Nýdr, Bratislava
Foto: Martin Nýdr

foto7 cvicenie-ukoncene-ostrym-zasahom 1 foto8 cvicenie-ukoncene-ostrym-zasahom 2