rodina

logo3

Niekedy stačí tak málo, aby veľké veci fungovali.
Aj vďaka vášmu dobrovoľnému príspevku na činnosť Slovenského Červeného kríža dokážeme pomáhať ľuďom, ktorí to naozaj potrebujú. Ďakujeme.

 

Účet pomoci SČK

SK65 0200 0000 0000 0066 5555
VS: 052015


V roku 2004 starosta jednej z obcí na východe Slovenska oslovil Slovenský Červený kríž s prosbou. U jednej z obyvateliek obcí mal podozrenie na fyzické týranie manželom a vlastnými synmi. V rodine boli bitky na dennom poriadku. Dostali sa až do takého štádia, že vlastnú matku dali na reťaz ako psa, a tak ju bili.

SČK hneď zareagoval a podal jej pomocnú ruku. Prijali ju do zariadenia pre týrané ženy. Prišla v hroznom stave. Bola dobitá, celú tvár i telo mala samú modrinu, bola špinavá a zavšivavená. Po základnej hygienickej očiste s ňou navštívili lekára, ktorý potvrdil údery do hlavy, ako aj podliatiny na celom tele.

V roku 2004 mala menovaná 50 rokov, no vyzerala prinajlepšom na 70. Mala výpadky pamäti, nepamätala si ani to, koľko má deti. Zistilo sa, že má jednu postihnutú dcéru, ktorá je umiestnená v ústave. Tam SČK mesačne platil za menovanú 50,- Sk, kým nedovŕšila vek 18 rokov. Jej vlastný otec jej odmietal platiť. V roku 2007 prešla spomínaná pani do zariadenia opatrovateľskej služby, nakoľko od toľkých bitiek postupne strácala zrak. Vybavili jej sociálny dôchodok, čo predstavuje mesačne výšku 202,- €. Táto suma jej nepostačuje na mesačný pobyt v zariadení, nakoľko výška poplatku za sociálnu službu je mesačne cca 290,- €. Rozdiel jej dopláca SČK (mesačne v priemere 120,- €). Navyše od nej manžel vymáha výživné, lebo nepracuje. Riešilo sa to priamo na súde, aby jej sumu nesťahovali z dôchodku.

Aby toho nebolo málo, od júna 2011 od nej začali vymáhať pohľadávku za nákup nábytku a nových pneumatík na auto, ktoré na jej občiansky preukaz zobrali synovia. Mesačne jej zrážajú ešte 30,26 € za túto pohľadávku. Najbližšou rodinou je teda pre túto ženu už 9 rokov SČK.
Často sa stávajú prípady, keď ČK pomáha týraným ženám s deťmi, ktoré sa na nich obrátia v núdzi. Poskytne im prechodné ubytovanie na pár dní, kým si nevybavila ubytovanie v krízovom stredisku. Zbierky, ktoré organizuje SČK slúžia teda aj na takéto účely. Žene, o ktorej sme písali nikto ďalší nepomôže. Ohľadom jej pomoci sa ŠČK obrátil na sociálnu poisťovňu i úrad práce, ale nikde nepochodili.