rodina

logo3

Niekedy stačí tak málo, aby veľké veci fungovali.
Aj vďaka vášmu dobrovoľnému príspevku na činnosť Slovenského Červeného kríža dokážeme pomáhať ľuďom, ktorí to naozaj potrebujú. Ďakujeme.

 

Účet pomoci SČK

SK65 0200 0000 0000 0066 5555
VS: 052015


Byť dobrovoľníkmi SČK nám dáva trošku dobrodružstva, ale aj mieru zodpovednosti, vnútornej sily a viery, že vieme pomôcť. Dáva to úžasný pocit, že ste v správnu chvíľu na správnom mieste a viete, čo robiť. A mám pritom okolo seba aj svoju milú rodinu. 

Celý príbeh +

K práci pre SČK ma priviedla jedna moja pani profesorka pred niekoľkými rokmi. Za ten čas som spoznala mnoho úžasných ľudí, s ktorými zdieľame lásku k tejto dobrovoľnej činnosti. Pracovať s týmito ľuďmi je pre mňa najlepšou odmenou a naplnením a dúfam, že ešte dlhé roky budem môcť pomáhať v službách tejto medzinárodnej organizácie."

Celý príbeh +

Tréningy prvej pomoci SČK Žilina sa konajú pravidelne raz za týždeň v priestoroch a pod dohľadom skúsených zdravotníckych záchranárov. Sú organizované formou zážitkových tréningov. K reálnosti prispievajú miesta, rekvizity, ako aj samotné simulácie. 

Celý príbeh +

Jedenapol-ročný chlapček s obviazanou ručičkou. Vdýchnutá minca. Febrilné kŕče z tep-loty. Tí najmenší z nás boli odjakživa najviac náchylní na poranenia alebo choroby, ale sami si poradiť nedokážu. Malé dieťatko sa vždy spolieha na svoju mamu, no vedia ma-miny vždy správne a pohotovo zareagovať?

Celý príbeh +

Čo spravíte v prípade, že vo Vašej firme dôjde k situácii, ktorá si bude vyžadovať prvú pomoc? Sú vôbec zamestnanci pripravení reagovať v takejto stresovej situácii, ktorá si vyžaduje nepanikáriť? Investícia do vzdelávania zamestnancov je dobrou investíciou, s obrovskou pridanou hodnotou. Svoje o tom vie aj firma Velux. 

Celý príbeh +

Začalo sa to jednou neobyčajnou prezenčnou listinou na školení v roku 2011. Neobyčajná bola preto, lebo polovicu účastníkov tvorili príslušníci jednej rodiny - mama s bratom, svojím manželom a spoločnými dvoma deťmi. Rodinu Suškovú prehovorila na kurz dcéra Diana. 

Celý príbeh +

S medzigeneračnými problémami sa dobrovoľníci SČK stretávajú denno denne. Niekedy sa zdá, že mladej generácii chýba úcta k starším. S týmto problémom sa SČK snažil popasovať projektom Staré mamy v akcii. 9 starších dám, dobrovoľníčok SČK, prišlo cez prestávku na základné školy a podelilo sa s deťmi o svoje životné skúsenosti a múdrosti, ale aj vypočulo deti, ktoré sa takto mali komu vyžalovať. 

Celý príbeh +

Eniko je lekárka - hematologička a predsedníčka územného spolku SČK. Ako sama vraví, darcov si veľmi váži, pretože sú to ľudia, ktorí pacientom pomáhajú denne bez toho, aby vôbec poznali toho človeka. Toho chorého, ktorému dajú svoju krv. 

Celý príbeh +

V ZŠ Jozefa Urbana na Jenisejskej ulici v Košiciach majú už dlhé roky deti zaujímavý nepovinný predmet MLADÝ ZÁCHRANÁR. Každý rok je oň záujem a ak sa zachráni aspoň jeden ľudský život, tak má táto hodina význam. Tento predmet navštevovali niekoľko rokov aj sestry Peťka s Katkou.

Celý príbeh +

Ako hovorí Miroslav Farkaš, ktorý pracuje v niekoľkých oblastiach činnosti SČK, prvá po-moc a aktivity s ňou súvisiace sú pre neho jednoducho srdcová záležitosť. Je inštruktorom prvej pomoci a s nadšením vyučuje rôzne vekové kategórie. Sám veľmi dobre vie, že prvá pomoc je pre všetkých dôležitá.

Celý príbeh +

Deň pomoci mal pozitívny ohlas nielen v Dunajskej Strede, ale aj vo Veľkom Mederi a Šamoríne. V týchto mestách sa ľudia v spolupráci so SČK rozhodli pomôcť sociálne slabším rodinám, a to rôznym spôsobom - zabezpečený bol predaj obnoseného šatstva, školských potrieb, hračiek, obuvi a to všetko za symbolickú sumu 0,10 € za kus. 

Celý príbeh +

V SČK je pani doktorka Mária Onušková už 65 rokov, od roku 1949, keď ju pani riaditeľka učila prvú pomoc. Navnadila ju natoľko, že išla študovať medicínu, i keď rodičia roľníci boli spočiatku proti. Tým sa jej vzťah k SČK ešte viac prehĺbil. 

Celý príbeh +

Deti žijúce nad priepasťou chudoby, alebo priamo v nej. To je obraz, ktorý sa nám čoraz častejšie naskytuje práve kvôli spoločenskej a ekonomickej situácii na Slovensku. Dieťa svoju situáciu zmeniť nevie, nevyberá si do akej rodiny a komu sa narodí. Existujú však dobrí ľudia, ochotní nezištne pomôcť aj tým najmladším. Územný spolok SČK v Humen-nom preto zorganizoval 10-dňovú zbierku šatstva. Počas nej sa zišli viacerí dobrovoľníci, ktorí šatstvo triedili niekoľko hodín, aby ním neskôr mohli naplniť krabice a vyčariť tak úsmev na tvári práve tým, ktorí za svoju biednu situáciu nemôžu.

Celý príbeh +

Marošove dobrovoľníctvo v SČK malo vždy medzinárodný nádych. Či už to bola spolup-ráca so slovenským, srbským, nórskym alebo kanadským Červeným krížom, vždy mali jednu vec spoločnú. Bol to ten úžasný pocit, kedy nezáležalo na tom, odkiaľ ľudia sú, pretože nezištná pomoc ľuďom v núdzi nepozná hraníc.

Celý príbeh +

S Martinom z Levíc osud nemal zľutovanie. Pre svoj ťažký hendikep nôh bol odsunutý na okraj pracovnej spoločnosti. SČK mu však dal nádej žiť plnohodnotný život aj napriek postihnutiu. Martin sa stal zamestnancom SČK, kde ho všetci rešpektujú, vďaka čomu získal vozidlo na presun.

Celý príbeh +

„Do Červeného kríža som vstúpila pred 20 rokmi, keď som po univerzite nastúpila do práce. Pomáhať ľuďom  bolo vždy moje krédo a tak práca v SČK mi  bola vždy sympatická. V roku 2006 ma oslovili  aby som sa stala predsedníčkou územného spolku v Komárne.

Celý príbeh +

Starí, väčšinou osamelo žijúci ľudia, sa dlho bránia pomoci iných. Snažia sa zachovať si čo najdlhšie svoju samostatnosť. Keď však nastane čas, že síl ubúda, často hľadajú pomoc pri zabezpečení niektorých činností.

Celý príbeh +

Ingrida vyrastala v detskom domove. Po ukončení školy bola jej ústavná výchova zrušená. Rodičov nepoznala, a tak sa nemala kam vrátiť. Vďaka SČK získala ubytovanie. Umožnili jej pokračovať v štúdiu na odbornom učilišti, kde začala študovať v odbore cukrárka.

Celý príbeh +

Cvičenie na zlepšenie praktických zručností a teoretických vedomostí pri poskytovaní prvej pomoci sa skončilo skúškou v praxi. Pri ceste naspäť do Bratislavy narazil jeden z dobrovoľníckych tímov SČK na dopravnú nehodu na diaľnici D2. Zasiahol práve včas.

Celý príbeh +

Starosta jednej z obcí na východe Slovenska oslovil Slovenský Červený kríž s prosbou. U jednej z obyvateliek obcí mal podozrenie na fyzické týranie manželom a vlastnými synmi. SČK hneď zareagoval a podal jej pomocnú ruku. Prijali ju do zariadenia pre týrané ženy.

Celý príbeh +

Mladej mamičke z Liptova vybuchol v dome plynový kotol. Veľmi vážne ju zranil. Mala rozsiahle popáleniny, ktoré vyžadovali náročnú liečbu. SČK, spolu so svojimi dobrovoľníkmi z miestneho gymnázia, zmobilizovali sily a vyhlásili finančnú zbierku na podporu tejto mladej ženy.

Celý príbeh +

Maroš z Dolného vyštudoval strednú aranžérsku školu. Po jej skončení sa rozhodol ísť hľadať šťastie do Prahy. Tam sa mu stala nešťastná nehoda – pri prechádzaní cez cestu ho zrazilo auto, a tak zostal vo vážnom stave v nemocnici. SČK mu pomáha sa opäť zaradiť do života.

Celý príbeh +

SČK sa často stáva, že pomáha aj prostredníctvom svojho call centra. S ním sa skontaktoval aj invalidný dôchodca, ktorý má v opatere svojho vnuka. Z invalidného dôchodku mu nebol schopný platiť internát. S pomocou SČK a Mestského úradu sa situáciu podarilo vyriešiť.

Celý príbeh +

Keď došlo k dopravnej nehode cisterny na prevoz skvapalneného propán-butánu, krízový štáb požiadal SČK o pomoc. Tá zabezpečovala zdravotnú službu pre občanov počas celého priebehu evakuácie. Pre nepriaznivé počasie a zimu SČK pomohla aj občerstvením pre zasahujúce zložky.

Celý príbeh +

Slovenský Červený kríž pomáha aj obyvateľom obcí, v ktorých bola vyhlásená mimoriadna povodňová situácia. Počas takejto udalosti v Ipeľskom Sokolci zabezpečil SČK, územný spolok Levice, dodávku pitnej vody pre sociálne slabšie rodiny a prostriedky na dezinfekciu studní.

Celý príbeh +

11-ročná Janka z Humenného prekonala detskú mozgovú obrnu. Svojimi rukami nemôže obsluhovať klasický invalidný vozík. Rodina vo Švajčiarsku chcela ponúknuť funkčný elektrický, po svojom synovi, pre dieťa vo veku nad 10 rokov. Prostredníctvom MZV SR sa spojili cez Slovenský Červený kríž.

Celý príbeh +

Ivko bude mať tento rok 20 rokov. Je fyzicky aj mentálne postihnutý. Od narodenia navštevuje rehabilitácie, procedúry a lekárov. Chodieval sanitkou, ale keďže máva časté a silné epileptické záchvaty, cestovať s ďalšími ťažkými prípadmi v sanitke nebolo viac možné.

Celý príbeh +

Bezdomovkyňa Marta prišla kvôli chybe z nevedomosti o dávku v hmotnej núdzi . Nenahlásila, že je chorá. Teraz býva v pivnici. SČK jej sľúbil možnosť stravovať sa na pol roka v jedálni pre sociálne slabých, či chorých občanov.

Celý príbeh +

Územný spolok v Michalovciach pomohol mnohým ľuďom. Dôchodkyni Márii, ktorá sa stará o manžela po mozgovej príhode a o vnuka, poskytli pred Vianocami finančný príspevok z Fondu pomoci, aby jej pomohli zmierniť nepriaznivú finančnú situáciu.

Celý príbeh +